بارش باران شديد موجب جاري شدن سيلاب در خلخال شد
خلخال، اردبيل- بارش باران شديد موجب جاري شدن سيلاب درشهر خلخال و آبگرفتگي معابر اين شهر شد.
ستاد حوادث پيش بيني نشده خلخال پيشتر با صدور اطلاعيه اي نسبت به احتمال وقوع رگبار و بروز سيل در نقاطي از اين شهرستان هشدار داده بود.
اداره هواشناسي خلخال ميزان بارندگي در اين شهر در کمتر از 10 دقيقه را هفت ميلي متر اعلام کرده است.
کارشناسان جهادکشاورزي خلخال در حال برآورد ميزان خسارتهاي وارده ناشي از سيلاب و تگرک به باغات ميوه اين شهر هستند.
بيشتر مناطق استان اردبيل به لحاظ موقعيت جغرافيايي و طبيعي و قرارگرفتن درمسير سامانه هاي گوناگون از شرايط جوي و آب و هوايي بسيار متغير و متفاوتي برخوردار هستند.
شهرستان خلخال با 95 هزار نفر جمعيت در جنوب اردبيل واقع است.
618/594/7119/587
18اثر تاريخي خلخال در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيد
خلخال، اردبيل- رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خلخال گفت: از 130 اثر تاريخي اين شهرستان تاکنون 18 اثر در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است.
علي درويشي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: امسال 40 مورد اثر تاريخي اين شهرستان در ليست آثار ملي و تاريخي کشور ثبت شده و به جمع 18 مورد افزوده مي شود.
وي از افتتاح نمايشگاه دايمي صنايع دستي در خلخال در سوم خردادماه امسال خبر داد و گفت: براي عمليات اجرايي فاز اول حمام قديمي نصر تاکنون شش ميليارد ريال هزينه شده است.
وي افزود: دور تازه کاوشهاي باستان شناسي در قلعه کيلوان خلخال آغاز شده و بزودي يکي از قبرهاي موجود در اين قلعه با تمام اشياي داخل آن با استفاده از تجهيزات نوين باستان -شناسي به موزه ميراث فرهنگي خلخال انتقال مي يابد.
وي همچنين از راه اندازي موزه مردم شناسي شهر کلور مرکز بخش شاهرود و تجهيز اين موزه با سه ميليارد ريال اعتبار خبر داد.
تفرجگاه اندبيل، چشمه هاي ازناو و ميرعادل، آبشار، قلعه کيلوان، کاروانسراي چنارلق، کاروانسراي شاه عباسي، پل تاريخي پرديس و بناي چهار گوش از مناطق گردشگري شهرستان خلخال است.
شهرستان خلخال با 95 هزار نفر جمعيت در 115 کيلومتري جنوب اردبيل واقع است.
نماينده خليل وکوثر:نمايندگان مجلس دغدغه حل مشکلات فرهنگيان را دارند
خلخال، اردبيل- نماينده مردم خلخال و کوثر در مجلس شوراي اسلامي گفت: تمام نمايندگان مجلس دغدغه حل مشکلات فرهنگيان را دارند.
"بشير خالقي" روز پنجشنبه در همايش فرهنگيان خلخال افزود: براي حل مشکلات معيشتي معلمان و پرداخت مطالبات آنها تلاش مي شود و بزودي طرحهاي مناسبي در اين زمينه در مجلس شوراي اسلامي تصويب خواهد شد.
وي، همچنين تلاش براي نهادينه کردن پيام معظم رهبري در زمينه اصلاح الگوي مصرف در جامعه را از وظايف فرهنگيان دانست و گفت: اصلاح الگوي مصرف يک وظيفه شرعي و اسلامي است.
وي، در ادامه با تشريح خصوصيات شخصيتي شهيد استاد مطهري و آثار گرانبهاي به يادگار مانده از آن شهيد بزرگوار خواستار استفاده از کتابهاي ارزشمند شهيد مطهري در مراکز آموزشي و آموزش عالي شد.
درپايان اين همايش از معلمان برتر نمونه کشوري ، استاني و خانواده شهداي فرهنگي خلخال با اهداي لوح سپاس و هدايايي تجليل شد.
عمليات اجرايي راه اصلي خلخال به فيروزآباد آغاز شد
خلخال، اردبيل- نماينده مردم خلخال و کوثر در مجلس شوراي اسلامي از شروع عمليات اجرايي راه اصلي خلخال - فيروزآباد خبر داد.
بشير خالقي، روز شنبه دربازديد از اين پروژه گفت: احداث راهي به طول 400 کيلومتر از شهرستان رضوانشهر دراستان گيلان تا شهرستان مياندوآب در استان آذربايجان غربي با هدف ايجاد پل ارتباطي بين مناطق غرب و شمال کشور از مسير خلخال در سال 70 از مصوبات دولت و جزو پروژه هاي وزارت راه و ترابري بود.
وي اظهارداشت: اين پروژه به دلايل مختلفي کاملا فراموش شده بود که با پيگيريهاي نمايندگان استان اردبيل درمجلس عمليات اجرايي آن از دو سمت فيروزآباد و شهر خلخال آغاز شده است.
خالقي افزود: باتوجه به اينکه عمليات احدات 12 کيلومتر ازاين مسير 30 کيلومتري در سالهاي گذشته انجام شده پيش بيني مي شود بهره برداري از اين راه اصلي که خلخال را از طريق سه راهي فيروزآباد به جاده اصلي سرچم - اردبيل متصل مي کند تا پايان نيمه اول سال آينده افتتاح شود.
وي گفت: عمليات اجرايي راه اصلي خلخال - پونل نيز که بخشي از اين پروژه 400 کيلومتري است هم اکنون توسط سه پيمانکار از دو سمت گيلان و خلخال در حال تکميل است.
وي افزود: درصورت بهره برداري از اين پروژه تا هفته دولت امسال گشايش جديدي در خروج شهرستان خلخال از بن بست فعلي و رونق اقتصادي منطقه ايجاد خواهد شد.
خالقي با اشاره به اين که عده اي افراد سودجو با شروع عمليات اجرايي راه خلخال- فيروزآباد اقدام به شخم زدن اراضي منابع طبيعي درمسير پروژه کرده اند، شخم شبانه چراگاههاي طبيعي و مراتع را کاري غيرقانوني برشمرد.
وي گفت: مسوولان جهادکشاورزي و منابع طبيعي خلخال بايد با شناسايي افراد متخلف و معرفي آنها به دادگاه مانع از ايجاد اخلال و کند شدن روند عمليات اجرايي اين پروژه شوند.
نماينده مردم خلخال در مجلس شوراي اسلامي انجام اين کار توسط برخي از افراد فرصت طلب را کسب منافع غيرقانوني و ايجاد حق درمسير راه براي خود اعلام کرد و افزود: با تمام توان با اين افراد برخورد خواهيم کرد.
وي گفت: به رغم اين که در سطح کلان کشوري براي قرار گرفتن اين پروژه در رديف اعتبارات ملي وزارت راه و ترابري و تصويب آن در مجلس شوراي اسلامي تلاشهاي زيادي انجام شده ولي به نظر مي رسد اداره کل راه و ترابري استان اردبيل و مسوول اداره راه و ترابري خلخال چندان تمايلي به همکاري با اجراي اين پروژه ندارند.
وي اظهاراميدواري کرد بانگاه خوشبينانه مسوولان به اين موضوع مشکل اساسي شهرستان خلخال که نبود راه است، مرتفع شود.
شهرستان خلخال با 95 هزار نفر جمعيت در جنوب اردبيل واقع است.
نماينده مردم خلخال ازنحوه اعتبارات شهرداريهاي استان انتقاد کرد
خلخال، اردبيل- نماينده مردم خلخال و کوثر در مجلس شوراي اسلامي، از نحوه توزيع اعتبارات شهرداريهاي استان اردبيل انتقاد کرد.
بشير خالقي روز شنبه درجلسه بررسي مشکلات شهرداري خلخال گفت: شاخص در نظر گرفته شده از سوي مرکز استان براي توزيع اعتبارات شهرداريها ناعادلانه و دور از انصاف است.
وي اظهارداشت: در حالي که درتوزيع اعتبارات شهرداريهاي استان بايد محروميت، وسعت منطقه، شرايط اقليمي و جمعيت لحاظ مي شد، مسوولان استان شاخص جمعيتي را ملاک توزيع اعتبارات قرار داده اند.
خالقي با اشاره به تخصيص يک ميليارد و يکصد ميليون ريال اعتبار براي شهر خلخال افزود: با توجه به پايين بودن سطح درآمد محلي شهرداري اين شهر 25 سال طول مي کشد تا معابر خاکي شهر آسفالت شود.
وي، عدم توجه به عمران شهري را به عنوان يکي از علل افزايش روزافزون مهاجرت از شهر خلخال و بي رغبتي سرمايه گذاران براي سرمايه گذاري کلان در اين شهر و نيمه کاره رها شده پروژه هاي شهرداري ذکر کرد.
وي تاکيد کرد: در صورت تجديد نظر نکردن مسوولان استان اردبيل در نحوه توزيع اعتبارات شهرداريها موضوع را از طريق وزارت کشور و طرح آن در مجلس شوراي اسلامي تا کسب نتيجه پيگيري خواهد کرد.
خالقي در زمينه حل مشکل کمبود آب آشاميدني شهر خلخال گفت: اگر قرار باشد حق آبه استان اردبيل از آب رودخانه قزل اوزن تعيين شود، شهرستان خلخال به ويژه شهر خلخال در اولويت اين کار خواهد بود.
شهردار خلخال نيز در اين جلسه ميزان بدهي اين شهرداري را 20 ميليارد ريال ذکر کرد.
جواد نعمتي، نداشتن ماشين آلات سنگين، فرسوده بودن ناوگان خودرويي شهرداري، نيمه کاره رها شدن پروژه بزرگراه خلخال- خوجين و نبود اعتبار لازم براي شروع نهضت آسفالت را از جمله مشکلات شهر و شهرداري خلخال ذکر کرد.
وي خواستار حل مشکل مزبور توسط مسوولان استان و پيگيري نماينده مردم خلخال و کوثر در مجلس شوراي اسلامي شد
مطالعات احداث نيروگاه بادي در خلخال آغاز شد
خلخال، اردبيل- کارشناس سازمان انرژيهاي نو ايران و مجري طرح نيروگاه بادي خلخال از شروع مطالعات احداث نيروگاه بادي در اين شهرستان خبر داد.
علي شب نورد روز چهارشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: مطالعات اين طرح با احداث تجهيزات بادسنجي در ارتفاعات گردنه الماس انجام مي گيرد.
وي افزود: پس از پايان کار مطالعات که 15 ماه طول مي کشد عمليات احداث اين نيروگاه آغاز خواهد شد.
نماينده مردم خلخال و کوثر در مجلس شوراي اسلامي نيز گفت: احداث نيروگاه بادي به لحاظ شرايط اقليمي مساعد خلخال از مدتها پيش در سازمان انرژيهاي نو ايران مطرح است.
بشير خالقي، وجود انرژي باد در جنوب استان را يک نعمت و سرمايه ارزشمندي براي تحقق اين امر مهم ذکر کرد و افزود: با اجراي اين طرح گشايش جديدي در اشتغال زايي و اقتصاد اين شهرستان ايجاد خواهد شد.
شهرستان خلخال با 95 هزار نفر جمعيت در جنوب اردبيل واقع است
وقوع تندباد در خلخال يک کشته و 2مصدوم برجاي گذاشت
خلخال، اردبيل- بر اثر وزش باد شديد در شهرستان خلخال يک نفر کشته و 2 تن نيز مصدوم شدند.
براثر وزش اين تندباد و شکسته شدن يک اصله درخت در محوطه مجموعه ورزشي بنياد شهيد و امور ايثارگران شهرک جانبازان خلخال پسر 12 ساله اي که با دوستان خود در زير درختان مشغول بازي فوتبال بود، در دم کشته شد.
در اثر اين حادثه دو نفر ديگر از اين نوجوانان بشدت مجروح و براي درمان به بيمارستان خلخال منتقل شدند.
بر اثر تندباد چندين اصله درخت در شهر و باغها و نيز آنتن تلويزيون شهروندان شکسته شد.
شهرستان خلخال با 95 هزار نفر جمعيت در 115 کيلومتري جنوب اردبيل واقع است.
حادثه رانندگي در جاده خلخال ، اردبيل يک نفر کشته بر جاي گذاشت
اردبيل - واژگوني يک دستگاه خودرو ميتسوبيشي متعلق به سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل در حوالي روستاي هله آباد در جاده خلخال ، اردبيل يک نفر کشته و يک نفر مجروح برجاي گذاشت.
به گزارش خبرنگار ايرنا در اين حادثه که به دليل خارج شدن خودرو از جاده و واژگوني آن رخ داد سرنشين زن اين خودرو که از کارکنان سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل است در دم جان باخت و راننده آن نيز به دليل شدت جراحات وارده به يکي از مراکز درماني اردبيل اعزام شد.
کارشناسان راهنمايي و رانندگي علت وقوع اين حادثه را خواب آلودگي راننده خودرو اعلام کردند
همسر شهيد باکري/
پرهيز از دنيا پرستي معيار انتخاب يک رييس جمهور خوب است
خلخال ، اردبيل - همسر شهيد مهدي باکري از سرداران شهيد دفاع مقدس معيار انتخاب يک رييس جمهور خوب را پرهيز وي از هرگونه دنيا پرستي دانست.
فاطمه اميراني روز پنجشنبه در همايش جمعي از مردم خلخال در مسجد جامع اين شهر افزود:داشتن صداقت، احترام به مردم و تلاش براي اعتلاي ميهن بايد از ديگر شاخصه هاي مدنظر مردم در انتخاب رييس جمهوري باشد.
وي گفت:مردم براي اين انتخاب خودشان بايد تصميم بگيرند و در اين تصميم گيري هم بايد مختار باشند.
به گزارش خبرنگار ايرنا وي با تسليت سالروز وفات حضرت فاطمه زهرا(س ) مردم بويژه بانوان را به الگوگيري از سيره عملي آن حضرت فراخواند
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۱ خرداد۱۳۸۸ساعت ۱۱ قبل از ظهر  توسط سید حامد مدنی  |